A. A recent survey indicated that the average amount spent for breakfast by busi
ID: 3127358 • Letter: A
Question
A. A recent survey indicated that the average amount spent for breakfast by business managers was $7.58 with a standard deviation of $0.42. It was felt that breakfasts on the West Coast were higher than $7.58. A sample of 81 business managers on the West Coast had an average breakfast cost of $7.65. At = .05, is this difference significant?
Calculate the test statistic.
B. Nationally, students pay a mean of $380 per student on books per semester. In a sample of 55 students at Ex Pensive University their average cost was $405 with a standard deviation of $80.
Calculate the test statistic.
Explanation / Answer
a)
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: u <= 7.58
Ha: u > 7.58
As we can see, this is a right tailed test.
Getting the test statistic, as
X = sample mean = 7.65
uo = hypothesized mean = 7.58
n = sample size = 81
s = standard deviation = 0.42
Thus, z = (X - uo) * sqrt(n) / s = 1.5 [ANSWER, TEST STATISTIC]
Thus, getting the critical z, as alpha = 0.05 ,
alpha = 0.05
zcrit = + 1.644853627
As z < 1.6449, we FAIL TO REJECT THE NULL HYPOTHESIS.
Hence, this difference is not significant at 0.05 level. [ANSWER]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.