The waiting time for customers at MacBurger Restaurants follows a normal distrib
ID: 3129050 • Letter: T
Question
The waiting time for customers at MacBurger Restaurants follows a normal distribution with a population standard deviation of 1 minute. At the Warren Road MacBurger. the quality-assurance department sampled 50 customers and found that the mean waiting time was 2.75 minutes. At the.05 significance level, can we conclude that the mean waiting time is less than 3 minutes? 7. A recent national survey found that high school students watched an average (mean) of 6.8 DVDs per month with a population standard deviation of 0.5 hours. The distribution of times follows the normal distribution. A random sample of 36 college students revealed that the mean number of DVDs watched last month was 6.2. At the.05 significance level, can we conclude that college students watch fewer DVDs a month than high school students?Explanation / Answer
7) Ho: u = 6.8
Ha: u<6.8
we will take the t test = (x - mean)/(standard dev/ sqrt(n))
x =6.2
mean = 6.8
standard dev = 0.5
n = 36
hence t test = (6.2 - 6.8)/(0.5/sqrt(36)) = -7.22
degree of freedom = 36-1 = 35
alpha = 0.5
p value will be calculated from t table for -7.22
p value is less then 0.0001
hence we can accept the null hypothesis.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.