When testing insecticides, the amount of the chemical when given all at once wil
ID: 3129668 • Letter: W
Question
When testing insecticides, the amount of the chemical when given all at once will result in the death of 50% of the population is called the LD50, where LD stands for lethal dose. If 40 insects are placed in separate Petri dishes and treated with an insecticide dosage of LD50, find the probabilities of the following events.
a) Exactly 20 survive
b) Find the number expected to survive out of 40.
c) Find the variance and standard deviation of the number of survivors out of 40.
Please show your work!! Thank you.
Explanation / Answer
It follows a binomial distribution, because the amount of the chemical when given all at once will result in the death of 50% of the population .So p=q=1/2.
P(X=x)=(nCx)pxqn-x, x=0,1,2,......40.
Here n=40, then P(X=20)=(40C20)(1/2)40=0.13.
expected number to survive out of 40 i.e., mean=np=40(1/2)=20.
Variance=npq=40(1/2)(1/2)=10.
Standard deviation =variance=10=3.16.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.