8/ 80-89 90-99 Eo If a student is selected at random, (a) What is the probabilit
ID: 3129881 • Letter: 8
Question
8/ 80-89 90-99 Eo If a student is selected at random, (a) What is the probability that the student's score is between 70 and 89? (b) Draw a probability histogram and probability polygon on the same axes. Use the binomial formula to compute the following. 13. If n = 1 7, p 0.25, and x = 5. calculate the probability. 2 pts 14. A student takes a 9-question multiple-choice test by guessing. Each question has 5 choices. What is the probability that: (2 pts each) Pt1/5 =0. (a) At least 4 guesses are correct? (b) Exactly 4 guesses are correet? © At most 5 guesses are correctExplanation / Answer
14.
Note that binomcdf is a cumulative density function, for at most x successes. binompdf is for exactly x successes.
a)
Here, the probability of getting it right is p = 1/5 = 0.2.
Note that P(at least x) = 1 - P(at most x - 1).
Using a cumulative binomial distribution table or technology, matching
n = number of trials = 9
p = the probability of a success = 0.2
x = our critical value of successes = 4
Then the cumulative probability of P(at most x - 1) from a table/technology is
P(at most 3 ) = 0.914358272
[You can get thus using binomcdf(9, 0.2, 3).]
Thus, the probability of at least 4 successes is, getting the complement,
P(at least 4 ) = 0.085641728 [ANSWER]
***********************
b)
You can use binompdf(n, p, x) --> binompdf(9,0.2,4) =
P(4) = 0.066060288 [ANSWER]
***********************
c)
Using a cumulative binomial distribution table or technology, matching
n = number of trials = 9
p = the probability of a success = 0.2
x = the maximum number of successes = 5
Then the cumulative probability is
[binompdf(9,0.2,5)]
P(at most 5 ) = 0.996933632 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.