Company XYZ know that replacement times for the portable MP3 players it produces
ID: 3130398 • Letter: C
Question
Company XYZ know that replacement times for the portable MP3 players it produces are normally distributed with a mean of 4 years and a standard deviation of 0.6 years.
Find the probability that a randomly selected portable MP3 player will have a replacement time less than 2.6 years?
P(X < 2.6 years) =
Enter your answer accurate to 4 decimal places. Answers obtained using exact z-scores or z-scores rounded to 3 decimal places are accepted.
If the company wants to provide a warranty so that only 2.2% of the portable MP3 players will be replaced before the warranty expires, what is the time length of the warranty?
warranty = years
Enter your answer as a number accurate to 1 decimal place. Answers obtained using exact z-scores or z-scores rounded to 3 decimal places are accepted.
Explanation / Answer
a)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 2.6
u = mean = 4
s = standard deviation = 0.6
Thus,
z = (x - u) / s = -2.333333333
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < -2.333333333 ) = 0.009815329 = 0.0098 [ANSWER]
**************************
b)
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.022
Then, using table or technology,
z = -2.014090812
As x = u + z * s,
where
u = mean = 4
z = the critical z score = -2.014090812
s = standard deviation = 0.6
Then
x = critical value = 2.791545513 YEARS = 2.8 years [ANSWER, WARRANTY]
***************************
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.