Company XYZ know that replacement times for the DVD players it produces are norm
ID: 3350198 • Letter: C
Question
Company XYZ know that replacement times for the DVD players it produces are normally distributed with a mean of 9.3 years and a standard deviation of 2.5 years.
If the company wants to provide a warranty so that only 3.8% of the DVD players will be replaced before the warranty expires, what is the time length of the warranty?
warranty = _____years
Enter your answer as a number accurate to 1 decimal place. Answers obtained using exact z-scores or z-scores rounded to 3 decimal places are accepted.
Explanation / Answer
z score corresponding to 3.8% area to its left = -1.774
Hence,
Required time length of the warranty = 9.3 - 1.774(2.5) = 4.9 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.