A model of heat transfer from a cylinder immersed in a liquid predicts that the
ID: 3132227 • Letter: A
Question
A model of heat transfer from a cylinder immersed in a liquid predicts that the heat transfer coefficient for the cylinder will become constant at very low flow rates of the fluid. A sample of 10 measurement is taken. The result, in W/(m^2 K), are: 14.5 12.3 13.5 14.4 13.8 14.5 15.0 12.3 12.7 11.9 Assume that the variability is known to be about 1.21. Find a 95 percent confidence interval for the heat transfer coefficient. How large of a sample would be required to find an interval that is correct to within 0.3 with probability 0.98?Explanation / Answer
A)
Note that
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 13.49
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.262157163
s = sample standard deviation = 1.116990003
n = sample size = 10
df = n - 1 = 9
Thus,
Lower bound = 12.69095349
Upper bound = 14.28904651
Thus, the confidence interval is
( 12.69095349 , 14.28904651 ) [ANSWER]
************************
b)
Note that
n = z(alpha/2)^2 s^2 / E^2
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.01
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 2.326347874
Also,
s = sample standard deviation = 1.116990003
E = margin of error = 0.3
Thus,
n = 75.02489207
Rounding up,
n = 76 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.