This question comes from the \"Discrete Random Variables and Their Probability D
ID: 3133994 • Letter: T
Question
This question comes from the "Discrete Random Variables and Their Probability Distributions" chapter. If a production process is running properly, 10% of the bearings fail to meet the required specifications. Sometimes problems develop with the production process that causes the rejection rate to exceed 10%. To guard against this higher rejection rate, samples of 15 bearings are taken periodically and carefully inspected. If more than 2 bearings in a sample of 15 fail to meet the required specifications, production is suspended for necessary adjustments.
If the true rate of rejection is 10% (that is, the production process is working properly), what is the probability that the production will be suspended based on a sample of 15 bearings?
What assumptions did you make?
Explanation / Answer
Note that P(more than x) = 1 - P(at most x).
Using a cumulative binomial distribution table or technology, matching
n = number of trials = 15
p = the probability of a success = 0.1
x = our critical value of successes = 2
Then the cumulative probability of P(at most x) from a table/technology is
P(at most 2 ) = 0.815938931
Thus, the probability of at least 3 successes is
P(more than 2 ) = 0.184061069 [ANSWER]
**********************
Here, I assumed that the bearings are independent from each other, and the probability of defect is constant at 0.10.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.