Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume 43% of us have Group O blood. A hospital is conducting a blood drive beca

ID: 3134223 • Letter: A

Question

Assume 43% of us have Group O blood. A hospital is conducting a blood drive because its supply of Group O blood is low, and it needs at least 233 donors of Group O blood. If 499 volunteers donate blood, estimate the probability that the number with Group O blood is at least 233. Is the pool of 499 volunteers likely to be sufficient? P(X > 233) = What does the result from part (a) suggest? The pool is not likely to be sufficient because P(x > 233) is more than 50%. The pool is likely to be sufficient because P(x > 233) is more than 50%. The pool is likely to be sufficient because P(x > 233) is less than 50%. The pool is not likely to be sufficient because P(x > 233) is less than 50%.

Explanation / Answer

a)Assuming that the random variable follows binomial with parameters n=499 and p=0.43

Find P(X>=233)

=499C233*0.43^233*0.57^(499-233)+…+499C499*0.43^499*0.57^0

=0.052

b)C.The pool is not likely to be sufficient as P(X>=233) is less than 50%.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote