Assume 43% of us have Group O blood. A hospital is conducting a blood drive beca
ID: 3317471 • Letter: A
Question
Assume 43% of us have Group O blood. A hospital is conducting a blood drive because its supply of Group O blood is low, and it needs at least 194 donors of Group O blood. If 473 volunteers donate blood, estimate the probability that the number with Group O blood is at least 194. Is the pool of 473 volunteers likely to be sufficient? (a) P(X2194) (Round to four decimal places as needed.) (b) What does the result from part (a) suggest? 0 A. The pool is likely to be sufficient because P(x 194) is less than 50%. The pool is likely to be sufficient because P(x2194) is more than 50%. The pool is not likely to be sufficient because P(x2194) is less than 50%. B. C. 0 D. The pool is not likely to be sufficient because P(x 194) is more than 50%Explanation / Answer
p = 0.43 n = 473
X ~ Binom(473, 0.43)
(a) P(X >= 194) from binomial tables
= 0.8207.
(b) B. The pool is likely sufficient because P(x >= 194) is more than 50%.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.