Listed below are measured amounts of lead (in micrograms per cubic meter or g/m3
ID: 3134503 • Letter: L
Question
Listed below are measured amounts of lead (in micrograms per cubic meter or g/m3) in the air. The Environmental Protection Agency has established an air quality standard for lead: 1.5 g/m3. The measurements shown below were recorded at Building 5 of the World Trade Center site on different days immediately following the destruction caused by the terrorist attacks of September 11, 2001. After the collapse of the two World Trade buildings, there was considerable concern about the quality of the air. Use the given values to construct a 95% confidence interval estimate of the mean amount of lead in the air. 5.40 1.10 0.42 0.73 0.48 1.10 Round each limit to two (2) decimal places.
? < mean < ?
Is there anything about this data set suggesting that the confidence interval might not be very good? Explain.
Explanation / Answer
df = 5
alpha / 2 = 0.025
t=2.571
xbar = 1.64
SD = 1.91
n = 6
I: 1.64 +/- 2.571 * 1.91 / srqt(6)
1.64 +/- 2.00
-0.36 < miu < 3.64
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.