Listed below are measured amounts of lead (g/m3) in the air. An organization has
ID: 3151331 • Letter: L
Question
Listed below are measured amounts of lead (g/m3) in the air. An organization has established an air quality standard for lead of 1.5 g/m3. The measurements shown below were recorded at a destroyed building on different days immediately following its destruction. Assume that this sample is a simple random sample obtained from a population with a normal distribution. Use the given values to construct aa 9898% confidence interval estimate of the standard deviation of the amounts of lead in the air. Is there anything about this data set that suggests that the confidence interval might not be very good?
4.73 1.15 0.45 0.92 0.46 1.15
The confidence interval estimate is ___ < standard deviation < ___
Explanation / Answer
alpha / 2 = 0.01
df = 5
X^2 0.01 =15.086
X^2 0.99 = 0.554
5 * 1.5 / 15.086 < Sstandar deviation < 5*1.5 / 0.554
0.497 < SD < 13.54
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.