The standardized test scores from a sample of 50 applicants to a masters program
ID: 3134961 • Letter: T
Question
The standardized test scores from a sample of 50 applicants to a masters program indicate that none of the applicants scored below 450. A frequency distribution was formed by choosing class intervals 450 to 499, 500 to 549, and so on, with the last class having an interval from 700 to 749. Four applicants scored in the interval 450 to 499, and 12 applicants scored in the interval 500 to 549.
A. What percentage of applicants scored below 500?
b. What percentage of applicants scored between 500 and 549?
c. What percentage of applicants scored below 550?
d. What percentage of applicants scored below 750?
Explanation / Answer
a)
There are 4 from 450 to 499. As there are n = 50 applicants,
4/50 = 0.08 = 8% [ANSWER]
*************************
b)
There are 12 from 500 to 549. Hence,
12/50 = 0.24 = 24% [ANSWER]
**************************
c)
Hence, the total of below 550 is
8% + 24% = 32% [ANSWER]
****************************
c)
The intervals are from 450 to 749 only, so below 750 includes everything. Hence,
ANSWER: 100% [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.