Suppose a company has flxed costs of $51,000 and variable cost per uni of 2x +44
ID: 3136062 • Letter: S
Question
Suppose a company has flxed costs of $51,000 and variable cost per uni of 2x +444 dollars, where x Is the total number of units produced. Suppose further that the selling price of its product Is 1978 x dollars per unit. (a) Find the break-even points. (Enter your answers as a comma-separated list.) (b) Find the maximum revenue. (Round your answer to the nearest cent.) (c) Form the profit function (x) from the cost and revenue functions P(x) - Find maximum profit. (d) What price will maximize the profit? (Round your answer to the nearest cent.)Explanation / Answer
x = total number of units
C(x) = total cost = 1000 + (2/5x+444)x
R(x) = total revenue = (1978 - 3/5x) x
(a)
break even points are where cost and revenue are same
C(x) = R(x)
1000 + (2/5x+444)x = (1978 - 3/5x) x
solve using by creating it a quadratic equation
x^2-1534x + 1000 = 0
x = 1533.39
so it means approximately on producing 1533 units, breakeven will happen.
(note the other root is negative)
(b)
R(x) = total revenue = (1978 - 3/5x) x
revenue will be maximum at point where first derivative is 0.
R'(x) = 1978 - 6/5x = 0
x = 1978*5/6 = 1648.33 ~ 1648 units
(c)
P(x) = R(x) - C(x)
P(x) = -(x^2-1534x + 1000)
(d)
profit will be maximum at point where first derivative of profit function is 0 .
P(x) = -(x^2-1534x + 1000)
P'(x) = 2x - 1534 = 0
x = 1534/2 = 767
so on producing 767 units, profit will be maximum
I am answering multiple questions here, while the Chegg rules states that I am obliged to answer only 1 qs per post. Please take this kindness into consideration and upvote the answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.