A rectangular tank with an 6 ft by 5 ft cross section is 10 ft deep. It has its
ID: 3139311 • Letter: A
Question
A rectangular tank with an 6 ft by 5 ft cross section is 10 ft deep. It has its top at ground level and is used to catch runoff water. Assume that the water weighs 62.4 pounds per cubic feet.a) How much work does it take to empty the tank by pumping the water back to ground level once the tank is full? Answer: ___ft-lb
b) If the water is pumped to ground level with a (5/11)-horsepower (hp) motor (work output 15000 ft-lb/min), how long will it take to empty the full tank in minutes?
Explanation / Answer
->work=6*5*10*62.4=18720 ftlb ->time= 18720/15000=1.248 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.