Customers buy 11 units of regular beer and 14 units of light beer monthly. The b
ID: 3145967 • Letter: C
Question
Customers buy 11 units of regular beer and
14 units of light beer monthly. The brewery decides to produce extra beer, beyond that needed to satisfy the customers. The cost per unit of regular beer is
$35,000 and the cost per unit of light beer is $45,000. Every unit of regular beer brings in $150,000 in revenue, while every unit of light beer brings in
$300,000 in revenue. The brewery wants at least $9,000,000 in revenue. At least 22 additional units of beer can be sold.
How much of each type of beer should be made so as to minimize total production costs? Let
y 1 represent units of regular beer and y2 represent units of light beer. Find the objectivefunction, w, used to minimize production costs.
Explanation / Answer
Let say there are y1 units of regular beer and y2 units of light beer.
The objective function of total cost
Total cost = TC = w = 35000 y1 + 45000 y2
Constaint to :
Revenue Constraint
150000 y1 + 300000 y2 >= 90,00,000
y1 + 2y2 >= 60 .....(i)
y1 >= 11 ..(ii)
y2 >= 14 ...(iii)
y1 + y2 >= 11 + 14 + 22
y1 + y2 >= 47 ...(iV)
By using excel solver
Units of regular Beer y1 = 33
Units of light beer y2 = 14
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.