47098978 11012-005 F17 Intuitive Caloulus Luke Covert 1001/17 11:12AM Homework:
ID: 3146616 • Letter: 4
Question
47098978 11012-005 F17 Intuitive Caloulus Luke Covert 1001/17 11:12AM Homework: H.W. 4.6 Optimization Part 2 Score: 0 of 1 p Bus Econ 4.6.37 Save 4 of 7 (0 complete) Hw Score: 0%, 0 of 7 pts EQuestion Help A manufacturer of hospital supplies has a unform annual demand for 500,000 boxes of bandages iIt costs $20 to store one box of bandages for one year and $320t set up the pliant for production How many times a year should the company produce boxes of bandages in order to minimice the total storage and selup costs? The company should produce boxes o bandages tmes)ayear Enter your answer in the answer box and then cick Check AnswerExplanation / Answer
Solution:
Assume "store one year" means 365 box-days and not "a year or part thereof".
k=500000 boxes/year
= 500000/365 boxes/day
= 1369.86 boxes/day
If supplies are produced every n days, then it must produce nk boxes at each production, and storage requirements are
P=(0+1+2+3+...n-1)k box-days for each production
=> P=(n/2)*(0+n-1)k=n(n-1)k/2 box-days/production
Over the whole year, there are 365/n productions, so total cost is
C(n)=320(365/n)+20(P/365)*(365/n)
=320*(365/n)+20(n-1)k/2
To minimize cost, C'(n)=0
=> C'(n)=-116800/n²+10k
Plug C'(n) = 0 and solve for n we get
=> n=2.92,
so to minimize cost the manufacturer must produce bandages
N=365/2.92 =125
=125 times a year
Answer: the manufacturer must produce bandages 125 times a year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.