Suppose a simple random sample of size n=200 is obtained from a population who\'
ID: 3151442 • Letter: S
Question
Suppose a simple random sample of size n=200 is obtained from a population who's size is N=25,000 q d whose population proportion with a specified characteristic is p=0.65. A) Is the sampling distribution of P approximately normal? Why? B) What is the probability of obtaining X=136 or more individuals from the 200 with the characteristic? That is, what is P? (P > or equal to 0.68)? C) What is the probability of obtaining x=118 or fewer individuals from the 200 with the characteristic?Suppose a simple random sample of size n=200 is obtained from a population who's size is N=25,000 q d whose population proportion with a specified characteristic is p=0.65. A) Is the sampling distribution of P approximately normal? Why? B) What is the probability of obtaining X=136 or more individuals from the 200 with the characteristic? That is, what is P? (P > or equal to 0.68)? C) What is the probability of obtaining x=118 or fewer individuals from the 200 with the characteristic?
A) Is the sampling distribution of P approximately normal? Why? B) What is the probability of obtaining X=136 or more individuals from the 200 with the characteristic? That is, what is P? (P > or equal to 0.68)? C) What is the probability of obtaining x=118 or fewer individuals from the 200 with the characteristic?
Explanation / Answer
a) Yes because np > 5
b)
miu = 0.65*200 = 130
SD = srqt ( 0.65*0.35 *200) = 6.75
P( z > 136 - 130 / 6.75 )
P( z > 0.89 ) = 0.1867
c)
P( z < 118 - 130 / 6.75 )
P( z < -1.78 ) = 0.0375
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.