According to an automobile association, the average cost of a gallon of regular
ID: 3151707 • Letter: A
Question
According to an automobile association, the average cost of a gallon of regular unleaded fuel at gas stations in a certain month was $2.826. Assume that the standard deviation of such costs is $0. 15 Suppose that a random sample of n = 100 gas stations is selected from the population and the month's cost per gallon of regular unleaded fuel is determined for each Consider x. the sample mean cost per gallon. Complete through d. Click the icon to view the table of normal curve areas Calculate mu_x^- and sigma_x^- Do not include the $ symbol in your answer Round to three decimal places as needed) (Do not include the S symbol in your answer Round to three decimal places as needed) What is the approximate probability that the sample has a mean fuel cost between $2.84 and $2.86?Explanation / Answer
Given:
Mean price µ = $2.826
Standard deviation = $0.15
A random sample of 100 stations is considered
Hence sample size n = 100
Since it is not mentioned that the population follows Normal distribution, Central limit theorem can be applied which states that if a sample is drawn from any unknown population it will follow normal distribution with mean xbar equal to population mean µ & sample standard deviation s equal to population standard deviation divided by root of sample size n, provided the sample drawn isa large sample
Hence as n> 30, we can apply central limit theorem and get the answers for parta:
Part a)
µxbar = µ [ as per central limit theorem, sample mean = population mean]
Hence µxbar = $2.826
xbar = /n [as per central limit theorem sample standard deviation s = population standard deviation/sample size
Hence xbar = 0.15/100 = 0.015
xbar = 0.015
Part b)
P(2.84 xbar 2.86) = P(xbar 2.86) - P(xbar 2.84) [equation I]
To find P(xbar 2.86) , we need to find the corresponding Z score (z1)
z1 = (x - xbar)/s
s = 0.015
xbar = 2.826
x = 2.86
z1 = (2.86-2.826)/0.015 = 2.2667
Now we need to refer the Z table to get the value corresponding to z1 = 2.2667
Hence P(z1 2.2667) = 0.988296 [equation II]
Similarly we need to find Z score (z2) in order to find P(x 2.84)
z2 = (x - xbar)/s
s = 0.015
xbar = 2.826
x = 2.84
z2 = (2.84-2.826)/0.015 = 0.9333
Now we need to refer the Z table to get the value corresponding to z2 = 0.9333
Hence P(z2 0.9333) = 0.824667 [equation III]
Finally plug in equation II & III, in equation I, we get :
P(2.84 xbar 2.86) = 0.988296 - 0.824667
P(2.84 xbar 2.86) = 0.163628
Since we need to round off the answer to four decimal places
P(2.84 xbar 2.86) = 0.1636
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.