Your firm needs special equipment to cut lengths of high strength wire. The acce
ID: 3151753 • Letter: Y
Question
Your firm needs special equipment to cut lengths of high strength wire. The acceptable length is between 108 and 112 mm. You have two machine alternatives. Machine A has a setting for 110.0 mm and has a standard deviation of 0.59 mm. Machine B can only be set at 110.90 mm and has a standard deviation of 0.25 mm. Determine the appropriate capability ratio for each machine. Is either capable If each machine has the same cost, which one would you pick What other considerations or factors might change your decisionExplanation / Answer
Cp=USL-LSL/6*sd
For machine A Cp=1.13
For machine B =2.667
USL=112
LSL=108
sd for A is 0.59
Sd for B is 0.25
B) As Cp for A islesser, we would prefer machine A.
C) We have to first check if the process is under statisitcal control. The sample size may also chnage this decison.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.