As the supervisor in chage of shipping and recieving, you need to determine the
ID: 3151835 • Letter: A
Question
As the supervisor in chage of shipping and recieving, you need to determine the average outgoing quality in a plant where the known incoming lots from your assembly line have an average defective rate of 3/0%. Your plan is to sample 80 units of every 1,000 in a lot. The number defects in a sample is not to exeed 3. Such a plan provides you with a probability of acceptance of each lot of 0.79 (79%).
The average outgoing quality for the plant is= ( enter response as a percentage rounded to two decimal places).
Explanation / Answer
Use the following formula to calculate the average outgoing quality :
AOQ= Pd * PD * (N-n)/N
Pd = True percentage defective of the lot=O.03
PD= Probability of accepting the lot for a sample=0.79
N =Numberofitemsinthelot=1000
n = number of items in the sample=80
AOQ = 0.03*0.79*(1000 - 80) / 1000
= 0.021804
= 2.18%
The average outgoing quality for the plant is = 2.18% (Enter as a percentage rounded to
two decimal places)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.