As the supervisor in charge of shipping and receiving, you need to determine the
ID: 345650 • Letter: A
Question
As the supervisor in charge of shipping and receiving, you need to determine the average outgoing quality in a plant where the known incoming lots from your assembly line have an average defective rate of 3.0%. Your plan is to sample units of every 1,000 in a lot. The number of defects in a sample is not to exceed 3 Such a plan provides you with a probability of acceptance of each lot of 0.79 (79%). 1.000inalet oulping-theplantis. Nance or each lot of 0.79(79%) Theaver The average outgoing quality for the plant is--% enter your response as a percentage rounded to two decimal placesExplanation / Answer
Answer: -
Given data is
average defective rate = 3.0%
sample size = 80 units
lot size = 1000
probability of acceptance the lot = 0.79 (79%)
here we calculate AOQ ( Average Outgoing Quality )
AOQ = [ p(Pa)(N - n) ] / N
where p = true percentage defective rate = 3.0 %
Pa = probability of accepting the lot = 0.79
N = lot size = 1000
n = sample size = 80
AOQ = [ 3.0 ( 0.79 ) ( 1000 - 80 ) ] / 1000
= [ 2.37 ( 1000 - 80 ) ] / 1000
= [ 2.37 ( 920 ) ] / 1000
= 2180.4 / 1000
AOQ = 2.1804
Therefore, AOQ = 2.18 % ( rounded to two decimal places )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.