As the supervisor in charge of shipping and receiving, you need to determine the
ID: 3171326 • Letter: A
Question
As the supervisor in charge of shipping and receiving, you need to determine the average outgoing quality in a plant where the known incoming lots from your assembly line have an average defective rate of 4.0%. Your plan is to sample 80 units of every 1,000 in a lot The number of defects in a sample not to exceed 3, such a plan provides you with a probability of acceptance of each lot of 0.79 (79%) The average outgoing quality for the plant is = ____% (enter your response as a percentage rounded to two decimal places).Explanation / Answer
In Single Sampling Plan
AOQ = Pa*p*(N - n)/N
where
N be the Lot size = 1000
n be the sample size = 80
Pa be probability of lot acceptance = 0.79
p be the fraction defective = 0.04
AOQ = 0.79*0.04*(1000 - 80)/1000 = 0.029 = 2.90%
That is the average outgoing quality is 2.9% defective.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.