The Bureau of Alcohol, Tobacco, and Firearms (BATF) has been concerned about lea
ID: 3151925 • Letter: T
Question
The Bureau of Alcohol, Tobacco, and Firearms (BATF) has been concerned about lead levels in California wines. Table 1 reports the results from a pilot test that measured lead levels in a random sampling of wines.
The BATF wishes to estimate the true average lead level for California wines to within 18 parts per billion at a 98% level of confidence? Based on the BATF's criteria, the number of wine specimens that should be tested is:
Table 1: Descriptive statistics for the lead in wine study Variable n mean Std.Dev SEmean lead 15 230 120 30.98Explanation / Answer
Here sample size is small so we use the formula as,
n = [ (Zc * sigma) / E ]2
where Zc is the z-critical value.
sigma is the standard deviation = 120
E is margin of error = 18
c = confidence level = 98% = 0.98
We can find Zc by using EXCEL.
syntax is,
=NORMSINV(probability)
where probability = 1 - a/2
a = 1 - c
Zc = 2.33
n = [(2.33*120) / 18 ]2 = 15.532 = 241.2844 = 241
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.