The Bureau of Alcohol, Tobacco, and Firearms (BATF) has been concerned about lea
ID: 3209412 • Letter: T
Question
The Bureau of Alcohol, Tobacco, and Firearms (BATF) has been concerned about lead levels in California wines. Table 1 reports the results from a pilot test that measured lead levels in a random sampling of wines.
The BATF wishes to estimate the true average lead level for California wines to within 18 parts per billion at a 90% level of confidence? Based on the BATF's criteria, the number of wine specimens that should be tested is:
Note: you should carry at least 5 decimal precision for any intermediate calculations then round your answer as indicated in the problem
Explanation / Answer
Confidence Interval
CI = x ± t a/2 * (sd/ Sqrt(n))
Where,
x = Mean
sd = Standard Deviation
a = 1 - (Confidence Level/100)
ta/2 = t-table value
CI = Confidence Interval
Mean(x)=190
Standard deviation( sd )=180
Sample Size(n)=7
Confidence Interval = [ 190 ± t a/2 ( 180/ Sqrt ( 7) ) ]
= [ 190 - 1.943 * (68.03361) , 190 + 1.943 * (68.03361) ]
= [ 57.81071,322.18929 ] ~ [ 57.8,322.2 ]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.