Find the minimum sample size to estimate the population proportion for margin of
ID: 3152136 • Letter: F
Question
Find the minimum sample size to estimate the population proportion for margin of error 0.008; 99% confidence level; p and q unknown. A sample of 125 SAT scores has a sample mean of 1522.The standard deviation is 333. Construct a 90% confidence interval of the mean SAT scores. For problems 10 and 11, use the confidence level and sample data to find a confidence interval for estimating the population mean. Round answer to the same number of decimal places as the sample mean. Test scores: n= 76; x(bar) = 46.1; standard deviation = 5.7; 98 % confidence.Explanation / Answer
Answer to question 8:
.
Given : margin of error (E) = 0.008
Confidence level (c) = 99% or 0.99
The Z critical value for c=0.99 can be obtained from the Z table
Zc for c=0.99 is 2.575
p and q are unknown. When p and q are unknown they are taken as 0.5
That is p = q = 0.5
.
To find: Minimum sample size (n)
Formula to be used :
n = p * q * (Zc/E)^2
.
On plugging in all the values, we get
n = 0.5 * 0.5 * (2.575/0.008)^2
n = 25900.8789062
Since n = sample size and sample size can never be in decimals so we convert it to the next integeral value
Hence the minimum sample size = 25,901 [Answer]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.