Find the maximum temperature (for cases a and b) that can be attained in the bur
ID: 790887 • Letter: F
Question
Find the maximum temperature (for cases a and b) that can be attained in the burning of methane at constant P according to the reaction
CH4(g) + 2O2(g) --> CO2(g) + 2H2O(g)
a.) in O2
b.) in air, which is 80% N2 and 20% O2.
Assume the reaction goes to completion. The reagents are initially at 298K, and there is no energy loss from the flame.
Standard heats of formation for the products in the vapor phase:
CH4 = -74.7 kJ/mol
CO2 = -395.5 kJ/mol
H2O = -241.8 kJ/mol
Heat capacities:
O2 = 25.7 J/mol K
N2 = 27.3 J/mol K
CO2 = 26.0 J/mol K
H2O = 30.5 J/mol K
Explanation / Answer
a) Heat released is difference of heat of formation
= 2*241.8 + 395.5 - 74.7 = 804.4 kJ
Therefore new temperature of all gases be T
total heat liberated = total heat taken
For maximum temperature to happen, Oxygen shouldn't take heat
2*30.5*(T-298) + 26*(T-298) = 804400
T = 9543.98 K
b) For 2 moles of Oxygen we need 2/0.2 = 10 moles of air
10 mole air has 8 moles Nitrogen.
Therefore though heat released = 804.4 kJ/mol
Heat will also be taken by N2
8*27.3*(T-298) + 2*30.5*(T-298) + 26*(T-298) = 804400
T = 2931.92 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.