An investigator wants to design a study to estimate the difference in the propor
ID: 3152295 • Letter: A
Question
An investigator wants to design a study to estimate the difference in the proportions of men and women who develop early onset cardiovascular disease (defined as cardiovascular disease before age 50). A study conducted 10 years ago, found that 15% and 8% of men and women, respectively, developed early onset cardiovascular disease. How many men and women are needed to generate a 95% confidence interval estimate for the difference in proportions with a margin of error not exceeding 4%?
Use the sample size calculation for two independent samples, dichotomous outcomes.
Explanation / Answer
alpha / 2 = 0.025 Z = 1.96
n1 = 1.96^2 * 0.15 * 0.85 / 0.04^2
n1 = 306.1275
n = 307
n2 = 1.96^2 * 0.08 * 0.92 / 0.04^2
n2 = 176.7136
n = 177
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.