Suppose there were a reason to believe that incomes in some population were norm
ID: 3152885 • Letter: S
Question
Suppose there were a reason to believe that incomes in some population were normally distributed, with a mean of $49,000 per year, and a standard deviation of $4,500 per year.
a. What fraction of the population would make between $40,000 and $55,000 per year?
b. What fraction of the population would be described as below the poverty level, if that number is $24,250 (assuming a single wage-earner supporting a family of 4)?
c. If used blindly, this distribution would suggest that some people earn negative income per year. What fraction would that be?
Explanation / Answer
a)
P( 40000 - 49000 / 4500 < z < 55000-49000 / 4500)
P( -2 < z < 1.33) = 1 - 0.0228 - 0.0918 = 0.8854
b)
P( z < 24250 - 49000 / 4500 )
P( z < -5.5 ) = 0.000005
c. If used blindly, this distribution would suggest that some people earn negative income per year. What fraction would that be?
P( z < -49000 / 4500 )
P( z < 10.888 ) = 0.00000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.