Ford Motor Company is confident that its 2016 F-150 truck gets 26 miles per gall
ID: 3152915 • Letter: F
Question
Ford Motor Company is confident that its 2016 F-150 truck gets 26 miles per gallon on the highway. Before they begin to advertise this fact they want to be 95% certain of their claim. To accomplish this, they take a random sample of 250 trucks and measure their gas mileage. The average was 24.98 mpg with a population standard deviation of 4.88 mpg. Calculate the Upper and Lower Confidence Interval values AND can Ford make the claim that their trucks will get 26 mpg on the highway.
select answ
Lower = 25.06, Upper = 26.94 & Claim is yes their trucks do get 26 mpg
Lower = 24.38, Upper = 25.58 & Claim is no their trucks do not get 26 mpg
Lower = 24.21, Upper = 25.61, & Claim is no their trucks do not get 26 mpg
Lower = 24.19, Upper = 25.71, & Claim is no their trucks do not get 26 mpg
Explanation / Answer
Note that
Margin of Error E = z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 24.98
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 1.959963985
s = sample standard deviation = 4.88
n = sample size = 250
Thus,
Margin of Error E = 0.604919952
Lower bound = 24.37508005
Upper bound = 25.58491995
Thus, the confidence interval is
( 24.38 , 25.58 )
Hence, as 26 is not inside this,
OPTION B: Lower = 24.38, Upper = 25.58 & Claim is no their trucks do not get 26 mpg [ANSWER, B]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.