Based on a random sample of 25 units of product X, the average weight is 102 lbs
ID: 3153091 • Letter: B
Question
Based on a random sample of 25 units of product X, the average weight is 102 lbs. and the sample standard deviation is 10 lbs. We would like to decide whether there is enough evidence to establish that the average weight for the population of product X is greater than 100 lbs. Assume the population is normally distributed.
A) Select which null and alternate is correct.
H_0:100.0 grams , H_a:<100.0 grams
H_0:100.0 grams , H_a:>100.0 grams
H_0:102.0 grams , H_a:>102.0 grams
H_0:<100.0 grams , H_a:100.0 grams
B) At =0.05 what is the “test statistic”?
Explanation / Answer
H_0:100.0 grams , H_a:>100.0 grams
b)
t = 102 - 100 / 10 / srqt(25)
t = 1
critical value for alñha = 0.05 and df = 24 is 1.711
since t < critical value we fail to reject Ho
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.