Hint: For this problem pay attention to how you determine when a question is ask
ID: 3154818 • Letter: H
Question
Hint: For this problem pay attention to how you determine when a question is asking about the difference between proportions and when it is asking about the difference between means.
To answer this question, complete the following items.
a. (0.25 point) Find the 90% confidence interval for the difference in financial aid rates between men and women and interpret this interval in the context of the problem.
b. (0.25 point) Write the two hypotheses for the problem.
c. (0.25 point) Compute the appropriate statistical hypothesis test and report the test statistic and p-value.
d. (0.25 point) Write the conclusion for the problem regarding the null hypothesis using statistical language.
2.) Given below are samples of enrollment from medical schools that specialize in research and from those that specialize in primary care. You need to decide if there is a difference in the average enrollment for the two specializations.
Research 474 577 605 663 783 467 670 414 813 443 565 696 692 694 277 419 884
Primary Care 783 605 427 728 546 474 371 107 442 587 293 277 662 555 527 320
a. (0.25 point) Find the 95% confidence interval for the difference between the means and interpret the interval in the context of the problem.
b. (0.25 point) Write the two hypotheses for this problem.
c. (0.25 point) Find the test-statistic (i.e. t) and p-value. Sketch the distribution of test-statistics and indicate t and the shaded region corresponding to the p-value.
d. (0.25 point) In the context of the problem, make a conclusion and substantiate with statistical arguments.
women men sample size 250 300 number receiving aid 200 225Explanation / Answer
Question 1
Part a
Formula for confidence interval for difference between two proportions is given as below:
Confidence interval = (p1 – p2) -/+ z*sqrt[(p1q1/n1) + (p2q2/n2)]
Here,
n1 = 250
n2 = 300
p1 = 200/250
p1 = 0.8
q1 = 1 – p1 = 1 – 0.8 = 0.2
p2 = 225/300
p2 = 0.75
q2 = 1 – p2 = 1 – 0.75 = 0.25
z = 1.28
lower limit = (0.8 – 0.75) – 1.28* sqrt [(0.8*0.2/250)+(0.75*0.25/300)]
lower limit = 0.05 – 1.28*0.03557
lower limit = 0.05 - 0.0455296
lower limit = 0.0044704
upper limit = (0.8 – 0.75) + 1.28* sqrt [(0.8*0.2/250)+(0.75*0.25/300)]
upper limit = 0.05 + 1.28*0.03557
upper limit = 0.05 + 0.0455296
upper limit = 0.0955296
Confidence interval = (0.0044704, 0.0955296)
Part b
The null and alternative hypothesis is given as below:
Null hypothesis: H0: There is no significant difference in financial aid rates between men and women.
Alternative hypothesis: Ha: There is a significant difference in financial aid rates between men and women.
Part c
Here, we have to use the two sample z test for the population proportion.
The test statistic formula is given as below:
Z = (p1 – p2) / sqrt[(p1q1/n1) + (p2q2/n2)]
Z = (0.8 – 0.75) / sqrt [(0.8*0.2/250)+(0.75*0.25/300)]
Z = 0.05 / 0.03557
Z = 1.4057
Test statistic value = 1.4057
P-value = 0.079909741 by using the z-table or excel
Part d
Conclusion
Here, we get the p-value as 0.07991 which is greater than the given level of significance or alpha value 0.01, so we do not reject the null hypothesis that there is no significant difference in financial aid rates between men and women.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.