A magazine includes a report on the energy costs per year for 32-inch liquid cry
ID: 3155088 • Letter: A
Question
A magazine includes a report on the energy costs per year for 32-inch liquid crystal display (LCD) televisions. The article states that 14 randomly selected 32-inch LCD televisions have a sample standard deviation of $3.74. Assume the sample is taken from a normally distributed population. Construct 90% confidence intervals for (a) the population variance sigma^2 and (b) the population standard deviation sigma. Interpret the results. The confidence interval for the population variance is. (Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
alpha / 2 = 0.05 df = 13 X^2 = 22.362
1 - alpha/2 = 0.95 df=13 X^2 = 5.892
interval will be
13 * 3.74^2 / 22.362 < sigma2 < 13*3.74^2 / 5.892
8.13 < sigma^2 < 30.86
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.