A corporation randomly selects 150 salespeople and finds that 66% who have never
ID: 3156926 • Letter: A
Question
A corporation randomly selects 150 salespeople and finds that 66% who have never taken a self-improvement course would like such a course. The firm did a similar study 10 years ago in which 60% of a random sample of 160 salespeople wanted a self-improvement course. The groups are assumed to be independent random samples. Let 1 and 2 represent the true proportion of workers who would like to attend a self-improvement course in the recent study and the past study, respectively.
A) What is the unbiased point estimate for the difference between the two population proportions? Explain how you obtain your answer.
Explanation / Answer
Sample 1 : n1 =150, P1= X1/n1=0.66
Sample 2 : n2 =160, P2= X2/n2=0.6
unbiased point estimate for the difference between the two population proportions = (0.66-0.6) = 0.06
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.