A corporation randomly selects 150 salespeople and finds that 100 who have never
ID: 3356063 • Letter: A
Question
A corporation randomly selects 150 salespeople and finds that 100 who have never taken a self-improvement course would like such a course. The firm did a similar study 10 years ago in which 96 out of a random sample of 160 salespeople wanted a self-improvement course. The groups are assumed to be independent random samples. Let p1 and p2 represent the true proportion of workers who would like to attend a self-improvement course in the recent study and the past study, respectively. What is the value of the test statistic to use in evaluating the alternative hypothesis that there is a difference in the two population proportions? Round your answer to 3 decimal places.
Explanation / Answer
Sample 1 : n1 = 150 and p1 = 100/150 = 2/3 = 0.67
Sample 2: n2 = 160 and p2 = 96/160 = 0.6
value of test statistic i.e z =(p1-p2 )/((p1(1-p1)/n1)+(p2(1-p2)/n2))0.5
z = (0.67-0.60)/((0.67*0.33)/150)+(0.6*0.4)/160)0.5
z value is equal to 1.284
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.