Annual starting salaries of college graduates with degrees in business administr
ID: 3157311 • Letter: A
Question
Annual starting salaries of college graduates with degrees in business administration are generally expected to be between $30,000 and $45,000. 1) Assume that a 95% confidence interval estimate of the population mean annual starting salary is desired. Determine the planning value for the population standard deviation. 2) Determine how large a sample should be taken if the desired margin of error is
: a. $500 b. $200 c. $100 d. Would you recommend trying to obtain the $100 margin of error?
Explain, I know you divide by 4 but i need to know why
Explanation / Answer
(1) the planning value for the population standard deviation = (45000-30000)/4 =3750
The assumption of range/4 leads to a larger planning estimate for the std dev, and thus is more conservative (leads to larger sample size needed) - so I think range/4 is to be preferred here.
(2)Given a=0.05, Z(0.025)=1.96 (from standard normal table)
(a) n=(Z*s/E)^2
=(1.96*3750/500)^2
=216.09
Take n=217
(b)n=(Z*s/E)^2
=(1.96*3750/200)^2
=1350.562
Take n=1351
(c) n=(Z*s/E)^2
=(1.96*3750/100)^2
=5402.25
Take n=5403
(d) no, because the sample size is too larger.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.