Annual starting salaries for college graduates with degrees in business administ
ID: 3363497 • Letter: A
Question
Annual starting salaries for college graduates with degrees in business administration are generally expected to be between $30,000 and $50,000. Assume that a 95% confidence interval estimate of the population mean annual starting salary is desired.
A. What is the planning value for the population standard deviation?
B. How large a sample should be taken if the desired margin of error is $300? Round your answer to the next whole number.
C. How large a sample should be taken in the desired margin of error is $170?
D. How large a sample should be taken if the desired margin of error is $120?
Explanation / Answer
SolutionA:
planning value for the population standard deviation?
=maximum value-minimum value/4
=50000-30000/4
=20000/4
=5000
planning value for the population standard deviation=$5000
SOlutionB:
smaple size=n
we have
n=(z crit*sigma/margin of error)^2
z crit for 95%=1.96
=(1.96*5000/300)^2
=1067.111
n =1067
Required smaple size=n=1067
SolutionC:
margin of error=170
n=(z crit*sigma/margin of error)^2
z crit for 95%=1.96
=(1.96*5000/170)^2
=3323.18
=3323
Required sample size=n=3323
Solutiond:
margin of error=120
n=(z crit*sigma/margin of error)^2
z crit for 95%=1.96
n=(z crit*sigma/margin of error)^2
=(1.96*5000/120)^2
=6669.4
=6669
Required sample size=n=6669
As margin of error reduced sample size increases.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.