A drapery store manager was interested in determining whether a new employee can
ID: 3158021 • Letter: A
Question
A drapery store manager was interested in determining whether a new employee can install vertical blinds faster than an employee who has been with the company for two years. The manager takes independent samples of 10 vertical blind installations of each of the two employees and computes the following information. New Employee Veteran Employee Sample Size 10 10 Sample Mean 22.2 min 24.8 min Standard Deviation 0.90 min 0.75 min Using the following null and alternate hypothesis: H0:mu1-mu2=0 vs. Ha:mu1-mu2<0 Test statistic is t=-7.018 Assume alpha = 0.05 what is the appropriate conclusion for this test? A. none of these B. Reject Ha C. Do not reject H0 D. Reject H0
Explanation / Answer
H0:mu1-mu2=0
Ha:mu1-mu2<0
alpha = 0.05
Test statistic is t=-7.018
conclusion:
t cal= -7.018
t critical value at 17 df is -1.74
t cal> t critical value we reject the H0. Hence the claim is significant
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.