Christine has always been weak in mathematics. Based on her performance prior to
ID: 3158929 • Letter: C
Question
Christine has always been weak in mathematics. Based on her performance prior to the final exam in Calculus, there is a 44% chance that she will fail the course if she does not have a tutor. With a tutor, her probability of failing decreases to 14%. There is only a 54% chance that she will find a tutor at such short notice. a. What is the probability that Christine fails the course? (Round your answer to 4 decimal places.) Probability b. Christine ends up failing the course. What is the probability that she had found a tutor? (Round youranswer to 4 decimal places.) Probability
Explanation / Answer
a) here we have to get the total probability of failing the exam
the probability of failing when get tutor = 0.54*0.14 = 0.0756
the probability of not geting tutor and failing = 0.46*0.44 = 0.2024
hence the total probability = 0.2780
b) it is given that she failed , to find the probability that she had tutor = 0.54*0.14/0.2780 = 0.2719
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.