Chris wants to produce custom T-shirts. To start his company, Chris will have to
ID: 368524 • Letter: C
Question
Chris wants to produce custom T-shirts. To start his company, Chris will have to buy a machine costing $5,000. The blank t-shirts cost $2.00. The ink for each shirt costs $0.75 per shirt and the other consumables for each shirt cost $0.75. Chris can sell the shirts for $6.00 each.
1. What is Chris’ break-even point for the machine?
2. If Chris produces and sells 175 shirts per week. How many whole weeks will it take to get to the break-even point?
3. What is Chris’ Total Revenue, Total Cost, and Total Profits after 1 year? Total Revenue ________ Total Costs ________ Total Profits ________
4. If Chris finds a new source of shirts and will pay $1.75 per t-shirt, what is the new break-even point?
Explanation / Answer
Answer:- Breakeven point = Fixed cost /(selling price –variable cost per unit)
Fixed cost =$5000
Selling price=$6
Variable cost per unit =$2+$0.75+$0.75=$3.5
So breakeven point = 5000/(6-3.5)=2000 units
Answer:- Total number of weeks = 2000/175=11.43 weeks
Answer:- Total revenue = price *quantity =$6*175*52 =$54600
Total cost = Fixed cost + (variable cost*quantity)*52 = 5000+(3.5*175)*52=$36850
Total Profit = Total revenue - Total cost =$54600 -$36850=$17750
Answer:- When the cost is $1.75 then
Break even point = 5000/(6-1.75)=1176.47 shirts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.