Find the critical value z.a/2 that corresponds to a 98% confidence level. Use th
ID: 3159678 • Letter: F
Question
Explanation / Answer
Q15.
Critical Value
The Value of |Z | at LOS 0.02% is 2.33
Q17.
Margin of Error = Z a/2 Sqrt(p*(1-p)/n))
x = Mean
n = Sample Size
a = 1 - (Confidence Level/100)
Za/2 = Z-table value
CI = Confidence Interval
Mean(x)=284
Sample Size(n)=1420
Sample proportion =0.2
Margin of Error = Z a/2 * ( Sqrt ( (0.2*0.8) /1420) )
= 1.645* Sqrt(0)
=0.017
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.