An ideal solenoid is 18.5 cm long, has a circular cross-section 2.20 cm in diame
ID: 3160719 • Letter: A
Question
An ideal solenoid is 18.5 cm long, has a circular cross-section 2.20 cm in diameter, and contains 545 equally spaced thin windings. This solenoid is connected in a series circuit with an open switch, a 15.0-ohm resistor, and a battery of internal resistance 5.00 ohm and open-circuit terminal voltage of 25.0 V. (mu_0 = 4 pi times 10^-7 T middot m/A) What is the maximum amount of energy that the solenoid will store after closing the switch? How long after closing the switch will it take for the stored energy in the solenoid to reach one-half of its maximum value?Explanation / Answer
According to the give problem,
a) First we solve for inductance, then stored energy.
L = µN2*area/length = 1.256637 *10-6 *5452 * *0.0112/0.185 = 7.669488* 10-4 H
E = LI2/2 = 7.669488*10-4 *(25/20)2/2 J
E = 5.99 *10-4 J = 0.599 mJ
b) Using the energy stored relation with time,
And substituting the values and simplifying
results in time
t = 47.1 *10-6s = 47.1 µs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.