An ideal solenoid is 18.5 cm long, has a circular cross-section 2.20 cm in diame
ID: 1403559 • Letter: A
Question
An ideal solenoid is 18.5 cm long, has a circular cross-section 2.20 cm in diameter, and contains 545 equally spaced thin windings. This solenoid is connected in a series circuit with a 15 ohm resistor, a battery of internal resistance ohms and open-circuit terminal voltage of 25 V, and an open switch. (Note u = 4*(pi)*10-7 T *m/A) How long after closing the switch will it take for the stored energy in the solenoid to reach 1/2 of its maximum value?
Reference https://www.physicsforums.com/threads/current-decay-in-an-r-l-circuit.420346/
Explanation / Answer
We know -
L = (uoN2A)/l
where L = inductance in Henry
N = number of turns
A = area of cross-section
l = length in meters
Substituting Values -
L = (4 * 3.14 * 10^-7 * 545^2 * 3.14 * (2.2*10^-2 )^2) / 0.185
L = 7.66 *10-4 H
R = 20 ohm
Maximum Energy stored in an inductor = 1/2 L Imax2
This happens when the current is max.
Let value of current, when stored energy of solenoid is 1/2 of it's max Value = I
Solving for I
1/2 L * I2 = 1/2 * (1/2 * L * Imax2)
I = Imax/sqrt(2)
Time required for current to reach above value is the time taken for the energy in solenoid to reach 1/2 of it's max value.
Now, time t needed for current to reach this value is given by -
I = Imax (1 - e-t/tau)
Substituting Value of tau and taking log of each side , we solve for t
t = -L/R ln(1 - I/Imax)
t = - 7.66 *10-4 / 20 ln(1- Imax/sqrt(2) /Imax)
t = - 3.83 * 10^-5 ln (1 - 0.707)
t = - 3.83 * 10^-5 * -1.22
t = 4.70 * 10^-5 Seconds
Time needed for the stored energy in solenoid to reach 1/2 of it's maximum value = t = 4.70 * 10^-5 Seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.