An ideal solenoid has 5220 turns per metre and radius 2.6 cm, length 40 cm. The
ID: 1440335 • Letter: A
Question
An ideal solenoid has 5220 turns per metre and radius 2.6 cm, length 40 cm. The magnetic field inside has magnitude 0.24 T. a. What is the current in the solenoid? b. A second ideal solenoid is placed inside the first solenoid such that their radial axes line up. The radius of this solenoid is 1.0 cm, and it also has 5220 turns per metre and is 40 cm long. What current must be passing through the second solenoid if the magnetic field inside the second solenoid is measured to be 0 T
Please Provide Detailed Answer, Thanks
Explanation / Answer
a) As B = u0*I*n======> I = B/u0*n [where n = N/L = No. of turns per unit length = 5220*0.40 = 2088]
I = (0.24)/(4pi*10^-7*2088) = 91.5 A
b) The field inside both solenoids is B = u0*I*(n1 - n2) = 0 [n1 = n2 = 2088]
From above equation, B the magnetic field inside the second solenoid will always remains 0 T, whether currnet could be any value.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.