An ideal seesaw (with no mass) is shown in the sketch (not to scale) where l 1 =
ID: 1291652 • Letter: A
Question
An ideal seesaw (with no mass) is shown in the sketch (not to scale) where l1=1.45 m and l2=2.5 m. If a 48 kg object is place at the end point of the left side, what is the torque with respect to the support when the object is placed on it? (N*m)
If another object is placed on the end point of the other side and the seesaw can stay at rest, what is the mass of the object? (kg)
An ideal seesaw (with no mass) is shown in the sketch (not to scale) where l1=1.45 m and l2=2.5 m. If a 48 kg object is place at the end point of the left side, what is the torque with respect to the support when the object is placed on it? (N*m) If another object is placed on the end point of the other side and the seesaw can stay at rest, what is the mass of the object? (kg)Explanation / Answer
The left end is 1.45m from the support. So the torque will be T=F.r where F=force(here the gravitational pull) and r=distance from the support or the fulcrum.
Value of g=9.8m/s^2
So T=(48kg*9.8m/s^2)*1.45m
=682.08 N.m
So the torque with respect to support is 682.08 N.m
For the see saw to be at rest
F1*L1=F2*L2 Here F1=48kg*g L1=1.45m
F2=force on the right side L2=2.5m
=W2*g where W2=weight on the right side
48kg*g*1.45m=W2*g*2.5 ;g cancels on both sides
or W2=48*1.45/2.5 kg
=27.84 kg
Hence answer is 27.84 kg.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.