6. A 2.50 A current flows through the leads of an electric appliance. How long d
ID: 3161050 • Letter: 6
Question
6. A 2.50 A current flows through the leads of an electric appliance. How long does it take for 7.50 C to pass through?
2.50 s
10.0 s
3.00 s
5.00 s
37 × 108 A
190 nA
6600 A
3900 A
8. Identical batteries are connected in different arrangements to the same light bulb, as shown in the figure. For which arrangement will the bulb shine the brightest?
A
C
B
37 × 108 A
190 nA
6600 A
3900 A
8. Identical batteries are connected in different arrangements to the same light bulb, as shown in the figure. For which arrangement will the bulb shine the brightest?
A
C
B
570 mExplanation / Answer
Ans (6)= We will solve it by equation
Charge= Current*time
Q=I*T here I=2.50 A and Q=7.50 C
Putting the values
7.50=2.50*T
T=7.50/2.50= 3 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.