Two small plastic spheres are given positive electrical charges. When they are a
ID: 3162135 • Letter: T
Question
Two small plastic spheres are given positive electrical charges. When they are a distance of 14.0 cm apart, the repulsive force between them has a magnitude of 0.235 N You may want to review For related problem solving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor Solution of Force between two point charges What is the charge on each sphere if the two charges are equal? What is the charge on first sphere if it has four times the charge of the second sphere? What is the charge on the second sphere described in the previous part?Explanation / Answer
here,
distance between the charges , r = 0.14 m
repulsive force , F = 0.235 N
a)
let the magnitude of charges be q
F = k * q^2 /r^2
0.235 = 9 * 10^9 * q^2 /0.14^2
q = 7.15 * 10^-7 C
the magnitude of each charge is 7.15 * 10^-7 C
b)
q1 = 4 * q2
F = k * q1 * q2 /r^2
0.235 = 9 * 10^9 * 4*q2*q2 /0.14^2
q2 = 3.58 * 10^-7 C
the magnitude of charge on first is 1.43 * 10^-6 C
b)
the magnitude of charge on seccond is 3.58 * 10^-7 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.