Suppose you wish to fabricate a uniform wire out of 2.65 g of copper. If the wir
ID: 3162933 • Letter: S
Question
Suppose you wish to fabricate a uniform wire out of 2.65 g of copper. If the wire is to have a resistance of R = 0.350 and if all of the copper is to be used, what must be a) the lengthen of this wire b) the diameter of this wire Suppose you wish to fabricate a uniform wire out of 2.65 g of copper. If the wire is to have a resistance of R = 0.350 and if all of the copper is to be used, what must be a) the lengthen of this wire b) the diameter of this wire Suppose you wish to fabricate a uniform wire out of 2.65 g of copper. If the wire is to have a resistance of R = 0.350 and if all of the copper is to be used, what must be a) the lengthen of this wire b) the diameter of this wireExplanation / Answer
Ans
density of copper is = 8.94 grams/cm³ and its resistivity = 16.78 * 10^(-9) ohm·m ; m= 2.65*10^-3 kg and R=0.350 ohm
V = m/ => AL = m/ => A = m/(L)
R = L/A => R = L²/m
0.350 = 16.78 * 10^(-9) L²(8.94 * 1000)/(2.65*10^-3)
by solving L=2.486 m
(B)
AL = m/
(¼ d²)L = m/
(¼ d²)(2.486) = (2.65 * 10^(-3))/(8.94 * 1000) solving we get
d=3.896*10^-4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.