A 2 kg particle moving along the x axis is subjected to a force F x that depends
ID: 3162977 • Letter: A
Question
A 2 kg particle moving along the x axis is subjected to a force Fx that depends on position as shown
a) Find the acceleration of the particle at x = 4 m.( my answer is -2 m/s^2 )
(b) Find the work done by the force as the particle moves from x = 0 to x = 8.0 m. ( my answer is 6 J )
(c) Find the particle’s speed at x = 4 m if the particle starts from rest at x = 0. ( my answer is 2.5 m/s )
(d) Find the particle’s speed at x = 8 m if the particle starts from rest at x = 0. ( my answer is 5 m/s )
Force Fr (N) Position x (m)Explanation / Answer
a) at x = 4 m
F = 2 N
acceleration = 2/2
acceleration = 1 m/s^2
b)
work done by F = area under the F-x curve
work done by F = 0.5 * 0.8 * 0.80
work done by F = 0.32 J
c)
for the speed at x = 4
0.5 * m * v^2 = area under the curve
0.5 * 2 * v^2 = 0.5 * 2 * 2 + 2 * 2
v = 2.5 m/s
the speed is 2.5 m/s
d) at x = 8 s
0.5 * m * v^2 = area under the curve
0.5 * 2 * v^2 = 0.5 * 2 * 2 + 2 * 2 - 0.5 * 2 * 2 + 0.5 * 2 * 2
v = 2.5 m/s
the speed is 2.5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.