Determine the output of the motor at the instant = 30. Problem 14.64 The block h
ID: 3163178 • Letter: D
Question
Determine the output of the motor at the instant = 30.
Problem 14.64 The block has a weight of 74 lb and rests on the floor for which uk 0.4. The motor draws in the cable at a constant rate of 6 ft/s. Neglect the mass of the cable and pulleys. (Figure 1) Figure 1 of 1 3 ft. 3 ft 6 ft/s Part A Determine the output of the motor at the instant 30° Express your answer using three significant figures. VeC W- 0.186 Submit My Answers Give Up incorrect; Try Again; 3 attempts remaining hp Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
Frictional force on the block F = 74g*0.4 = 947.2 lbf ( g = 32 ft/s2)
Let T be the tension in the rope , when the angle is 30 deg.
2TCos(30) = F = 947.2 lbf
T = 546.87 lbf
Motor pulls the cable at a constant rate v = 6ft/s
Power out put by the motor = T*v = 546.87*6 = 3281.2 lbf-ft/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.